EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

eesti maatõugu siga

eesti maatõugu siga

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

eesti suur valge tõug

eesti suur valge tõug

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

djurok

djurok

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

pieträän

pjeträän

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

ristandsead

ristandsead

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

Uuendatud aretuseesmärgid Taanis

Djurok
Djuroki ristand

Pärast üheksa kuud kestnud ulatuslikku koostööd maailma juhtivate geneetikaekspertidega avalikustas Danish Genetics oma ajakohastatud aretusprogrammi ja nii ema- kui ka termiliinide aretuseesmärgid.

“Aretusprogrammi eesmärgiks on pakkuda parimat geneetilist materjali, mis maksimeerib kasumlikkust kogu sealiha tootmise ahelas. See saavutatakse meie aretuseesmärgi kaudu, mis keskendub vastupidavuse, sigimise, emaomaduste, efektiivsuse, kasvu ja rümba kvaliteedi parandamisele. Meie Taani geneetikaindeks (DGI) on kohandatud indeks, mis ühendab endas tasakaalustatult majanduslikult olulised tunnused, et maksimeerida geneetilist edu seakasvatajatele majanduslikult kasumlikuma sealihatootmise suunas kogu maailmas,“ rääkis Danish Pig Genetics tegevjuht Lars Dall.

Aretusettevõte selgitab, et aretuseesmärgi tunnused on sealihatootjate jaoks majanduslikult olulised ja tunnuste geneetiline potentsiaal on suur parandamaks neid vastavalt turunõudlusele. Aretuseesmärgi tunnuste majanduslik kaal leitakse Danish Geneticsi bioökonoomilise mudeli abil. Majanduslikke parameetreid uuendatakse regulaarselt, võttes arvesse kõiki majanduslikke aspekte ja turu tuleviku suundumusi, tagamaks seakasvatuse maksimaalne kasum.

Danish Pig Genetics on emiste tootjaid silmas pidades koostanud aretuseesmärgid taani landrassi ja jorkširi emasliinidel. „Emaindeks näitab emaomadusi, mille abil saadakse optimaalne F1 ristandemis. Eesmärgiks on toota tugevaid ja suure produktiivsusega emiseid. Seetõttu on rõhk asetatud robustsusele, sigivusele ja emaomadustele, samuti kasvule ja efektiivsusele,“ selgitab Danish Pig Geneticsi vanemgeneetik D. Mahmoud Shirali.

Eeldatakse, et see indeks katab mõlema emisetõu olulised geneetilised trendid. Danish Geneticsi landrass on tuntud pika ja suure keha poolest ning emisel on eeskujulik nisade arv ja piimakus, mistõttu järglased kasvavad kiiresti ja on suure potentsiaaliga. Danish Geneticsi jorkširi emised on tuntud oma kompaktse ja lihaselise keha poolest, mis annab elujõulisemad põrsad. Need koos tugeva kehaehitusega teeb neist tõu, millel on suurepärane karjas püsivus.

Uuendatud aretusprogrammi tulemusel eeldatakse, et Danish Geneticsi landrassi ja jorkšri emistel on paremad emaomadused ja tugevam kehaehitus ning pikaealisus, samas ka tugevamad ja elujõulisemad põrsad, kes kasvavad kiiremini ja on suurema potentsiaaliga.

Taani djuroki isaliini aretuseesmärgiks on seakasvatajate, tapamajade ja lihatöötlemise ettevõtete kasumlikkuse suurendamine ning tarbijate rahulolu. See saavutatakse rõhu asetamisega sellistele tunnustele nagu kasv, efektiivsus ja rümba kvaliteet.

„Danish Geneticsi djuroki tõug on rahvusvaheliselt tuntud oma suurepärase kasvu, efektiivsuse ning väga hea rümba- ja lihakvaliteedi poolest. Uuendatud aretusprogramm kasutab ära saavutatud geneetilist tipptaset ja suurendab veelgi djuroki kultide efektiivsust ja kasvu kui ka nende viljakust, kuna elujõulisematel nuumpõrsastel on kogu maailma seakasvatajatele oluline majanduslik väärtus,“ lisas Mahmoud.

„Danish Genetics on pühendunud sellele, et pakkuda maailmaturul selliste sigade suurepärast geneetilist materjali, kellel on erakordne jõudlus ja vastupidavus erinevates keskkondades. See saavutatakse meie laiahaardelise aretusprogrammi kaudu, mis ühtlustab tunnuste kaalud ja kaasab erinevaid aretuseesmärgi tunnuseid,“ sõnas Lars.

Tõlkinud Alo Tänavots

Allikas: danishgenetics.dk   


OST

Puhtatõuliste noorsigade müük tipparetusfarmidest toimub aretuskonsulendi Laura Pajumaa vahenduse: 532 64890,

 

  

MÜÜK / PAKKUMISED

Puhtatõuliste noorsigade müük tipparetusfarmidest toimub aretuskonsulendi Laura Pajumaa vahenduse: 532 64890,

 

 

KALENDER

<< Juuni >>
E T K N R L P
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
Kuldisperma tellimine