Taimsed söödalisandid

Taimeekstraktidel baseeruvad söödalisandid omavad nii antibakteriaalset toimet kui ka kiirendavad kasvu.
Läbi on see aeg, kui ainus võimalus lisada maitsetaimi singile või maitseaineid vorstile oli lihakombinaadis. Ekstrakte taimedest võib juba praegu leida sigade söötadest. Nende kasutamine võib tulevikus suureneda, kui sealiha tootjad ja söödakompaniid annavad järgi survele keelustada subterapeutilised antibiootikumid sigade ratsioonis.
Seaduseandjad heidutavad toodangu tarnijaid väitega, et botaanilistel lisaainetel võib olla otsene meditsiiniline toime. Üldiselt aitab ekstraktide lisamine sigade ratsiooni tõsta söödaväärindust ja kiirendada kasvu. Siiski on olulisi tõendeid, et paljud neist omavad võimet tegutseda soovimatute bakterite vastu. See on näha juuresoleval tabelil, kus on valik levinuimatest maitsetaimedest ja -ainetest, sõltuvalt omadustest, mis on iseloomulikud nende ekstraheerimissaadustele (tavaliselt niinimetatud essentsõlid). Nimekirjas esitatud enamik taimeekstraktidest viitab seedetegevust soodustavale mõjule. Samuti on suurem osa neist liigitatud kui antibakteriaalsed.
Erinevad taimed võivad sisaldada samu toimeaineid. Ühendit, mida tuntakse kui linalol, võib näiteks leida sellistes taimedes nagu koriander, tüümian, basiilik ja salvei. Taimes sisalduva aine hulk erineb aga suurel määral, ehkki ekstrakti kontsentratsioon sõltub siiski meetodist, millega see toodeti.
Viimased uurimused on toonud esile uusi andmeid essentsõlide antibakteriaalse mõju kohta. Teadlased avastasid, et igal taimel on oma kindel spetsiifiline antibakteriaalne spekter (astmik), paljuski samal viisil nagu farmatseutiliselt eraldatud antibiootikumid toimivad organismidele, mille vastu nad on efektiivsed ja nende tapmiseks on vaja minimaalset kontsentratsiooni.

Tabel. Levinumad maitsetaimed

Taim

Kasutatud osa

Tõstab isu

Soodus- tab seedi- mist

Vähen- dab kõhu- lahtisust

Leeven- dab põle- tikke

Soodus- tab piima- eritust

Toni- seeriv

Anti- septiline

Anti- oksüda- tiivne

Anti- bakteri- aalne

Aniis

Vili

 

+

   

+

       

Basiilik

Leht

 

+

         

+

+

Loorber

Leht

+

+

       

+

 

+

Takjas

Juur

 

+

 

+

       

+

Cayenne

Vili

+

+

+

+

 

+

+

+

+

Kardemon

Seeme

+

+

             

Seller

Vili+leht

+

+

             

Kummel

Leht

 

+

 

+

   

+

   

Kaneel

Koor

+

+

       

+

+

+

Nelgipuu

Nelk

+

+

       

+

+

 

Koriander

Leht+seeme

 

+

         

+

+

Köömen

Seeme

 

+

   

+

   

+

 

Apteegitill

Seeme

 

+

 

+

       

+

Põld-lambalääts

Seeme

+

   

+

         

Küüslauk

Sibul

 

+

       

+

+

+

Ingver

Risoom

 

+

 

+

 

+

 

+

+

Žen-žen

Juur

 

+

     

+

     

Mädarõigas

Juur

+

               

Magusjuur

Leht+vars

+

   

+

       

+

Sinep

Seeme

 

+

       

+

 

+

Muskaatpähkel

Seeme

 

+

+

           

Oregano

Leht

+

+

+

     

+

+

+

Petersell

Leht

 

+

 

+

   

+

   

Paprika

Vili

+

+

           

+

Piparmünt

Leht

+

+

+

     

+

+

+

Rosmariin

Leht

 

+

       

+

+

+

Salvei

Leht

 

+

       

+

+

+

Tüümian

Terve taim

+

+

       

+

+

+

Austraalia teadlased kirjeldasid 52 taimeõli ja ekstrakti, mis on antimikroobse toimega. Ainult kuus essentsõli ei takistanud mingil määral bakterite elutegevust ka isegi kõrgel kontsentratsioonil. Lisaks üldistele andmetele demonstreeris töö taimede väga erinevat mõju spetsiifiliste organismide elutegevusele. Näiteks kõik 32 ekstrakti takistasid E. coli kultuuri arengut. Mõned olid võimelised tegema seda kontsentratsiooni juures alla 2 osa 1000 kohta, teised mõjusid aga ainult siis, kui kasutati 10 korda kangemat lahust.
Selliseid tulemusi on saadud ka Euroopas taimede uurimistel. Šveitsis kasutatavate söödalisandite firma Pancosma koos Prantsuse ja Belgia ülikooli mikrobioloogidega leidis erinevate taimeõli ekstraktide mõju selge erinevuse. Teadlased kontrollisid iga essentsõli miinimumkontsentratsiooni, mis võiks takistada kindlate toidu patogeenide arengut. Nende uurimistulemustest selgus, et oregano ja kaneel omasid suurt mõju gramnegatiivsetele koliformidele, aga kirbikul (paremini tuntud cayenne piprana) on enam mõju klostriidide vastu.

Refereerinud Alo Tänavots
Pig International 30, nr. 4, 2000