EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

eesti maatõugu siga

eesti maatõugu siga

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

eesti suur valge tõug

eesti suur valge tõug

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

djurok

djurok

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

pieträän

pjeträän

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

ristandsead

ristandsead

EESTI TÕUSIGADE ARETUSÜHISTU

Sigade Aafrika katk jõudis Rumeeniasse

Seakatk

Sigade Aafrika katk levib järjest uutesse riikidesse, üleeile tuvastati viirus ühes Rumeenia seafarmis.

Poolas on sel aastal 42, Leedus 10, Lätis 3 ning Eestis 2 sigade Aafrika katku puhangut kodusigadel.

Samal ajal on Tšehhis tuvastatud juba 72 sigade Aafrika katku juhtumit metssigadel. Eestis on 23. juuli seisuga uuritud sel aastal 6853 metssiga, kellest 532 olid sigade Aafrika katkule positiivsed. 532 taudi suhtes positiivsest metsseast on enamik metsast surnuna leitud.

Lihatööstuse omaniku Urmas Lahe intervjuu

Urmas Laht

Eesti sealihakasvatajaid koondava Ühistu Eesti Lihatööstus nõukogu esimehe Urmas Lahe sõnul ei ole omanikud lihatööstusest lahkuva juhataja Mart Luige tehtuga rahul.

„Olukord on selline, kus me peame juhi välja vahetama,“ ütles Laht. „Ettevõtte ootused, mis talle pandi, ei ole täitunud ja majandustulemid on väga nõrgad, et mitte öelda olematud ja meil tuli ta lihtsalt välja vahetada.“

Luik aga selgitas, et tal tekkis nõukogu esimehega järjest suurem arvamuste lahknevus edasise arengu suhtes. „Selle pinnal tundus, et ma lähen tegelen muude asjadega,“ ütles Luik. „Otsustasin sealt ise ära tulla.“

Ühistu Eesti Lihatööstus lõid Urmas Lahe eestvedamisel eelmisel suvel kümme seafarmerit, et osta ära hiljuti suletud Vastse-Kuuste lihatööstus. Ühistu taasavas lihatööstuse selle aasta aprillis.

Lugege intervjuud Maalehest   

Sigade Aafrika katk on Poolas jõudnud neljakümnesse seafarmi

Seakatk

Eile tuvastati Poolas juba nende selle aasta neljakümnes sigade Aafrika katku juhtum kodusigadel. Kui valdavalt levib viirus Poola väikefarmides, siis sel nädalal jõudis taud ka ühte 2000 seaga farmi.

Lätis on sel aastal olnud kolm sigade Aafrika katku puhangut ning Leedus on sel aastal taud jõudnud kümnesse farmi. Eestis on sel aastal olnud kaks sigade Aafrika katku puhangut kodusigadel.

Juunil lõpul jõudis sigade Aafrika katk ka Tšehhisse, kui viirus tuvastati ühel metsseal. Tänaseks on viirus diagnoositud juba 66 Tšehhi metsseal. Eestis on 23. juuli seisuga sel aastal uuritud 6853 metssiga, kellest 532 on olnud sigade Aafrika katkule positiivsed.

Viimased nakatumised kodusigadel on juhtunud Eestis aladel, kus metssigade kontsentratsioon on kõrge. „Selleks, et ära hoida kodusigade nakatumist, tuleb loomapidajatel järjepidevalt pöörata tähelepanu bioohutusnõuete rakendamisele, olles nõudlik nii enda kui ka farmi teenindavate isikute suhtes. Oluline on jätkata ka metsigade arvukuse reguleerimist ning hukkunud loomad või nakatunuks osutunud lihakehad nõuetekohaselt kahjutustada. Need sammud aitavad alandada viiruskoormust keskkonnas, mis vähendab oluliselt nakkuse farmi leviku võimalust,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.

Sigade aretusest Rootsis

RootsiViimases Tõuloomakasvatuse numbris ilmus refereering sigade aretusest Rootsis. Refereering põhineb 30.–31. mail 2017. a Leedus toimunud XVIII Balti aretusalase konverentsi Nils Lundeheimi ettekandel "Sigade aretuse tõusud ja mõõnad Rootsis – välismaalt sisse toodud geenide plussid ja miinused".

Lugege edasi   

Seemendajate register

KultUuendatud seemendajate registris on info 52 litsenseeritud sigade seemendaja kohta

Lugege edasi   

Sealihaalased magistritööd

Grill

Eesti maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudis toimus 31.05.2017 liha- ja piimatehnoloogia õppekava (455) magistritööde kaitsmine. Lihatehnoloogia erialal kaitsti kaks sealihaalast magistritööd.

  • Annela Heidemann Sea rasvkoe füüsikalis-keemilised näitajad (Physical and chemical characteristics of pork fat tissue)
    Juhendajad: PhD Aarne Põldvere, MSc Riina Soidla, pm-dr Alo Tänavots
    Retsensent: Taavi Torga, MSc, TÜ Kliinikumi toitlustusteenistus, tehnoloog
  • Kadi Margens Nuumsigade selja pikima lihase tehnoloogiline kvaliteet ja koostis (Technological quality and composition of Longissimus thoracis muscle in finishing pigs)
    Juhendajad: PhD Aarne Põldvere, MSc Riina Soidla, pm-dr Alo Tänavots
    Retsensent: Jaan Parts, MSc, Nõo Lihatööstus AS, peatehnoloogi assistent

Aktiivsete kultide välimiku hindepunktid

Kult

ETSAÜ seemendusjaamas 16.03.2017 ja 22.05.2017 hinnatud aktiivsete kultide välimiku hindepunktid. Hinnatud Mait Mahlapuu ja Aino Aringo poolt.

Lugege edasi   


OST

Puhtatõuliste noorsigade müük baasaretusfarmidest toimub aretusspetsialisti Aino Aringo vahendusel: 532 64890,

 

MÜÜK / PAKKUMISED

Puhtatõuliste noorsigade müük baasaretusfarmidest toimub aretusspetsialisti Aino Aringo vahendusel: 532 64890.

 

 

KALENDER

<< Mai >>
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
Kuldisperma tellimine