Ülevaade seakasvatussektorist

Pjeträän

Eesti Maaülikoolis valmis "Eesti maaelu arengukava 2014-2020“ raames 2016. aastal teostatud uuring "Ülevaade seakasvatussektorist". 

Olukord seakasvatussektoris on olnud keeruline alates 2012. aastast. Sealihaturu viis tasakaalust välja 2012. aastal Venemaa poolt kehtestatud impordikeeld nii Euroopa Liidu (EL) elusloomadele kui ka 2014. aastal impordikeeld EL toiduainetele. Ekspordivõimaluste kahanemise tõttu langesid järsult sealiha kokkuostuhinnad.

Lisaks Venemaa impordikeelule pani seakasvatussektori täiendava majandusliku surve alla sigade Aafrika katku (SAK) levik, mis Eestis diagnoositi metssigadel esmakordselt 2014. a septembris. SAK leviku tõttu tekkisid seakasvatussektoril lisakulud, kauplemispiirangud ning olulised majanduslikud riskid. Kuigi tekkinud keerulise majandusolukorra tõttu on mitmed seakasvatussektori ettevõtted tootmise mahtu vähendanud või koguni lõpetanud, siis Eesti Maaülikooli 2015. aasta lõpul valminud uuringu „Sigade Aafrika katku puhangu ja teiste majanduslike kaasmõjude tõttu seakasvatuse lõpetanud või lõpetamist kavandavate vähemalt 50 loomakohaga sigalates ümberkorralduse võimalused“ tulemustest järeldus, et suurem osa ettevõtjatest siiski jätkavad seakasvatusega samas mahus või isegi suurendavad karja.

Uuringu eesmärk on anda ülevaade Venemaa turu võimaluste kadumisest ja SAK levikuga kaasnenud ja kaasnevast mõjust seakasvatussektorile ning seakasvatajate investeerimisvõimekusele.

Tutvuge uuringuga »

 

Kuldisperma tellimine